Tēlnieki Rūjienā

14.05.2013

Jaukajā, pavasarīgajā 12. maija rītā mēs, paliels tēlnieku pulciņš- Arta Dumpe, Ilze Laizāne, Agnese Rudzīte, Olita Nigule, Māra Mickēviča, Ģirts Burvis, Aivars Gulbis, Roberts Diners, arhitekts Teodors Nigulis un es  , ieradāmies visīstākajā tēlnieku pilsētā– Rūjienā, lai godinātu un atcerētos diženo rūjienieti, izcilo tēlnieku Jāni Zariņu viņa simtajā dzimšanas dienā.

 

Dažiem no mums, kam līdz šim nebija izdevies pabūt Rūjienā, bija liels un priecīgs pārsteigums skatīt Rūjienas bagātības– arhitektūru, dabu un tēlniecību. Prieks par to, ka rūjienieši prot novērtēt un saglabāt mākslu, ka viņi ir īsti savas pilsētas patrioti, turpinot uzlabot esošās vērtības un papildināt tās ar jaunām iecerēm.

 

Skatījām tēlnieka Jāņa Zariņa darbu izstādes Rūjienā. Kā tēlnieki, mēs, protams, visi   pazinām mūsu tēlniecības vecmeistaru, tomēr tik daudz viņa darbu kopā nebijām redzējuši, tas bija iespaidīgi! Tikai pateicoties Līgas Siliņas pašaizliedzīgajam darbam un entuziasmam  bija iespējama tik lielas mākslas darbu kolekcijas savākšana un eksponēšana.

Atceroties Jāni Zariņu, savās domās par mākslinieku, viņa darbu un mūža gaitām dalījās gan rūjienieši, gan rīdzinieki.

Tēlnieka liktenis ir celt monumentus pastāvošajai varai, lai kāda tā būtu, tāpēc, krītot varai, kopā ar to tiek gāzti arī tēlnieku celtie pieminekļi. Tomēr ir prieks, ka tie, kas bijuši tautai tuvi, kā Kārļa Zemdegas “Sējējs”, atdzimst par jaunu, bet tā saucamie “ļeņinekļi” tiek nodoti aizmirstībai. Šie J.Zariņa darbi bija izdzīvošanas nodeva pastāvošajai iekārtai. Par viņa dzīvi pretrunīgajā padomju laikā iespaidos dalījās tēlnieka radiniece Una Biķe.

Pacēlām vīna glāzi par J.Zariņa bagāti nodzīvoto mūžu, par  viņa izcilo veikumu. Ienāca prātā doma, kaut Dievs dotu , ka arī mūsu simtajā dzimšanas dienā  kāds ar tādu pateicību mūs pieminētu.

 

Līga mums izrādīja Rūjienas ievērojamās vietas un ļoti interesanti pastāstīja par izcilām Rūjienas personībām. Tagad Rūjiena ir kļuvusi mums tuva, tā ir kā magnēts mums māksliniekiem ar savu elpu un zaļo māksliniecisko domāšanu, ar cilvēku sirsnību un atvērtību visam gaišajam. Tāpēc radās ierosinājums arī nākošajā gadā tikties Rūjienā, šoreiz ar mūsu tēlniecības izstādi. Klātesošie tam piekrita, Ceram, ka mūsu ieceri atbalstīs arī citi rūjienieši.

Pacilātā noskaņojumā, priecājoties par gaišo pavasara zaļumu visapkārt, iespaidu pilni, devāmies mājup.

Uz redzēšanos Rūjiena!

 

Tēlniece Vija Dzintare.

 

Aigara Lapiņa un Ģirta Burvja foto